STEM YAKLAŞIMIYLA MATEMATİK DERSİNDE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

“MATEMATİĞİN GÖRÜNÜŞÜNE ALDANMAYIN”

Korkunç görünümlü bazı insanlar vardır, “Siz benim görünüşüme aldanmayın, aslında ben çok yumuşak biriyim” derler. Edu Tech STEM yaklaşımına göre matematik dersi bu insanlarla benzer bir kaderi paylaşıyor.

Matematik karıncayı bile incitmez. Onun kedi gibi bir kalbi vardır. Gelin görün ki öğrenciler ondan çok korkuyorlar. Çünkü dış görünüşüne aldanıyorlar. Harflerle yazmaya alışmışlar, rakamlardan ve şekillerden ürküyorlar. Hâlbuki o rakamlar ve şekiller de harflerle aynı işlevi görüyor. Basit bir meseleyi bize açıklamaya, anlatmaya çalışıyor. Fonksiyonları ele alalım. Bir fonksiyon sorusu kadar ürkütücü ne olabilir ki? Doktor yazılarını anlamak bile fonksiyonları anlamaktan kolay olmalı diye düşünürüz. Hâlbuki fonksiyonlarla ifade edilmek istenen şeyler anlatıldığında anlaşılmayacak şeyler değildir. Öğretmenlerimiz şekli bize hiç göstermeden sözlü olarak konuyu izah etseler hiç zorlanmadan kavrarız. Şekli gördüğümüzdeyse kalp atışımız hızlanır, boğazımız düğümlenir, gözlerimiz kararır. Çünkü şekiller, rakamlar korkunçtur. Onlar bir şeyi anlatmak için değil bizi sınavlara sokmak, zayıf aldırmak ve sınıfta bırakmak için kullanılırlar. Şimdi Edu Tech STEM yaklaşımıyla bu korkuları yenmenin ve matematikle ilgili önyargılarımızı yıkmanın tam zamanı.

İnsan dokunabildiği şeyden korkmaz. Bu bebeklikten gelen bir alışkanlıktır. STEM Laboratuvarları’nda ve STEM etkinliklerinde dokunulabilen basit ve küçük parçalar kullanılır. Sayısal derslerde öğrenilen konular bu parçalarla yapılan maketler sayesinde uygulamalara, deneylere dönüştürülür. A şehrinden B şehrine giden X aracı ve Y aracı gecenin karanlığından çıkıverir. A şehrinin yerini koltuk, B şehrinin yerini kitaplık alır. X ve Y araçları sıfırdan bizzat inşa edilir. Tekerlekleri bile elle takılır. Sonra kronometre çalıştırılır ve X aracının da Y aracının da bizim düşmanımız olmadığı anlaşılır. Hızlar, formüller, işlemler gözle görülür, elle dokunulur bir hal alır. Bundan sonra soru çözmek, hesap yapmak anıları canlandırmak ve hayal etmek kadar kolaydır.

Kategoriler

2018-01-12T10:19:21+03:00