STEM MADENLERİ NEREDE?

Türkiye’de petrol çıkmadığı için az mı çektik? Petrol, doğalgaz ülkeleri hazır zenginliğe konarken biz 80 yıl çalışarak, üreterek ülkemizi bu hale getirdik. Ama karbon yani petrol ve doğalgaz devri yavaş yavaş kapanıyor. Önümüzdeki asrın petrolü de STEM olacağa benziyor. STEM madenlerinin ülkemizde bulunması da mümkün görünüyor.

Petrol zengini ülkeleri ve petrol kaynaklarının önemini hepimiz biliyoruz. Ama petrol eskisi kadar belirleyici değil. Ekonomisi petrol, doğalgaz üretimine dayalı ülkeler fiyat dalgalanmaları yüzünden yeni arayışlar içine girdiler bile. ABD, Almanya, Japonya gibi birinci sınıf ekonomilerin de başı Çin, Hindistan, Kore, Tayvan gibi yeni rakipleriyle dertte. Türkiye ise “Azıcık aşım ağrısız başım” dercesine kendi yağında kavrulmaya devam ediyor ve birinci sınıfa yükselmeyi aklından bile geçirmiyor. Hâlbuki birinci sınıfa yükselmek için büyük bir fırsat var. ABD Hükümeti birkaç yıl önce STEM projelerini açıkladı. Bu projelerin en önemli iddialarından biri Asyalıların fen, teknoloji, mühendislik, matematik alanlarında daha fazla insan kaynağına sahip olmasıydı. Bu sorunu çözmek için ABD’deki gençler STEM‘e yönlendirildi. Gelecekte bilgi kaynaklarına ve bilgiyi kullanan insan kaynaklarına sahip olan güçlerin zenginleşeceğini kestirmek güç değil. Hatta bunu herkes kabul ediyor. Yani STEM için önümüzdeki yüzyılın petrolü diyebiliriz. Ve yeni asrın petrolünün madenleri de henüz keşfedilmedi. Yani Türkiye de dâhil olmak üzere STEM yatırımına erken başlayan herkesin öncü ekonomi olma fırsatı hala var.

STEM yatırımına erken başlamak ne demektir? ABD, Almanya, Rusya, Japonya, Çin ve diğerleri şu anda binlerce STEM mühendisi yetiştirmiş durumda değiller. Onlar da fen, teknoloji, mühendislik ve matematiği bir arada anlamaya ve anlatmaya çalışıyorlar. Bu konuda çok hızlı ilerledikleri de söylenemez. Çünkü aşırı derecede uzmanlaşmış durumdalar ve hâlihazırda bütün uzmanları iyi para kazanıyor ve kazandırıyor. Bir fizikçinin binlerce dolar kazanmak yerine mühendislik yaklaşımını geliştirmek için bir kursa yazılmasını bekler misiniz? Beklemezsiniz. Ama bizim çocuklarımız henüz yeni yetişiyorlar. Biz onları temel sayısal bilimlerin yani STEM alanlarının hepsinde genel bilgilere ve becerilere sahip olarak yetiştirebiliriz. Sonra yine bir meslek seçer ve o meslekte uzmanlaşırlar. Mesela bilgisayar mühendisi olurlar. Ama fen, teknoloji ve matematik bilen bilgisayar mühendisleri olurlar. Daha üretken, girişimci ve sıra dışı bilgisayar mühendisleri olurlar. Tek bildiği bilgisayar olan bilgisayar mühendislerine yol gösteren, öncülük eden bilgisayar mühendisleri olurlar.

Kategoriler

2018-01-12T10:38:01+03:00