STEM Eğitimiyle Sayısal Dersler Birleşiyor

Sayısal dersler birleşiyor. Ne kadar ürkütücü değil mi? Tek başlarına yaptıkları yetmedi şimdi bir de bir araya geliyorlar. Birliklerine de STEM diyorlar. Yani fen, teknoloji, mühendislik ve matematik. Gelin birlikte öğrenelim, niye birleşmişler?

Başlığı okuyup da kaçmayın hemen. “Fenden az mı çektik, matematik canımıza okudu, bir de birleşmişler tam olmuş, suyumuzu çıkarırlar artık” demeyin. Bu sefer bizim için birleşiyorlar. Bize kendilerini bizzat tanıtmaya ve sevgimizi kazanmaya geliyorlar. Çünkü onları yıllarca yanlış tanıdık. Sıkıcı formüllerden, karmaşık grafiklerden, hileli test sorularından ibaret olduklarını sandık. Hâlbuki onlar tarih boyunca bize dostluk ettiler. Bize problem çıkarmak için değil problemlerimizi çözmek için yanımızda oldular. Şimdi STEM yaklaşımıyla fen, teknoloji, mühendislik ve matematik bir araya geliyor. Aradan aracıları kaldırıyor ve direkt bize sesleniyorlar. Sayısal derslerin aksiyonla, enerjiyle, heyecanla dolu ekibine katılmak ister misiniz? Babanızın alet çantasını kaptığınız gibi STEM’e koşun. Kendi basit makinelerimizi kendimiz yapalım. Hem de fen bilgisini, teknolojiyi, mühendislik yaklaşımı ve matematiği bir arada kullanarak. Dört dersi bir konuda işleyelim, o konuyu bir icada dönüştürelim. Eğlencemiz öğrendiklerimizin yanına kâr kalsın.

STEM eğitimlerinin temelinde STEM eğitici eğitimleri, STEM eğitim kitleri ve STEM uygulamaları var. Yani fen, teknoloji, mühendislik ve matematik bunlarla birleşiyor. Öncelikle STEM eğitici eğitimlerinden bahsedelim. Bu eğitimlerde öğretmenlerimize STEM yaklaşımı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Öğrencilerine STEM konusunda nasıl rehberlik edecekleri gösteriliyor. STEM eğitim kitleriyle STEM uygulamalarını nasıl yapacakları tarif ediliyor. STEM eğiticileri öğrencileriyle buluştuklarında STEM eğitim kitlerini kullanarak STEM uygulamalarını gerçekleştiriyorlar. STEM eğitim kitleri ve STEM uygulamaları fen, teknoloji, mühendislik ve matematiğin birlikte iç içe ve uyumlu bir şekilde öğrenilmesini sağlıyorlar. STEM eğitim kitleri bütün temel sayısal bilimlerin deneylerinde kullanılabilecek ürünler. STEM uygulamalarıysa özellikle tek bir temel sayısal bilimin değil birkaç temel sayısal bilimin birlikte kullanılmasını gerektirecek biçimde tasarlanmışlar. Zaten STEM alanları olan fen, teknoloji, mühendislik ve matematik birbirlerine çok bağlı oldukları için STEM eğitim kitlerinin de STEM uygulamalarının da bu özelliklerini doğal karşılamak gerekiyor.

Kategoriler

2018-01-12T10:29:28+03:00