STEM Dersi Nasıl İşlenir?2018-08-06T09:40:47+03:00

STEM Dersi Nasıl İşlenir?

Edu Tech - STEM Eğitim Materyalleri

STEM yaklaşımının dünyadaki ve ülkemizdeki popülerliği giderek artıyor. Fen, teknoloji, mühendislik ve matematiğin birlikte ele alınmasına dayalı bu yaklaşım uygulamalı eğitimi ön plana çıkarıyor. Özellikle teknoloji tasarım derslerinde ve fen bilimleri deneylerinde STEM materyallerinin kullanımı giderek artıyor. Resmi ve özel eğitim kurumları STEM etkinliklerine her geçen gün daha fazla ilgi gösteriyor.

Öğretmenlerimiz için hazırladığımız “STEM Dersi Nasıl İşlenir?” kitabımız STEM yaklaşımının esaslarını belirtmeyi ve iki blok ders saatlik yani 90 dakikalık bir STEM etkinliğinin adım adım nasıl gerçekleştirileceğini örnekleriyle açıklamayı amaçlıyor.

Kitabımızın giriş kısmında STEM kavramı açıklanıyor. STEM eğitimi döngüsü ve STEM ile Bloom’un davranış taksonomisi arasındaki ilişki ele alınıyor. STEM eğitiminin yaygınlaştırılması konusuna değiniliyor. Bir STEM projesinin nasıl oluşturulacağı bütün adımlarıyla detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Gelişme kısmında öncelikle bir STEM dersinin ne olduğu ve hangi adımlarla işlenmesi gerektiği üzerinde duruluyor. Sonrasında beş örnek etkinliğin her birinin matematiksel modellemeyle bir STEM dersine dönüştürülmüş haline yer veriliyor. Dördü Edu Tech STEM materyalleriyle yapılan bu etkinliklerden biri de günlük hayatta kullandığımız malzemelerle yapabileceğimiz bir deneyden oluşuyor.

Edu Tech STEM Yaklaşımı kitabımızın sonuç kısmını oluşturuyor. Bu kısım temel sayısal derslerin birleşimiyle başlıyor. Hemen ardından deneylerle ilgili görüşler belirtiliyor. Sonra sırasıyla matematik, geometri, fen bilgisi derslerinin Edu Tech STEM Yaklaşımı ile ilişkisi ele alınıyor. Sayısal derslerle ilgili konular bittikten sonra öğretmen – öğrenci ilişkisi ve arkasından veli – öğrenci ilişkisi bir de Edu Tech STEM bakış açısıyla değerlendiriliyor. Bu değerlendirmenin peşinden hayatımızın sürükleyici ve kuşatıcı unsurlarından biri haline gelen teknoloji masaya yatırılıyor. Son olarak Edu Tech STEM Yaklaşımı’nın istihdama nasıl bir katkı sağlayacağı üzerinde duruluyor.

STEM Dersi Nasıl İşlenir kitabı Edu Tech STEM tecrübesiyle fen bilgisi deneyleri ve teknoloji tasarım derslerinin gerekliliklerini bir araya getiriyor. Edu Tech STEM on yılı aşkın tecrübesiyle dünyada duyulmaya başladığı günden beri STEM Yaklaşımı ile ilgileniyor ve STEM materyalleri alanında dünya lideri olan Fischertechnik ürünlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. STEM eğitmen eğitimleriyle, STEM laboratuvarlarıyla, STEM sınıflarıyla yüzlerce projeyi başarıyla uygulamış Edu Tech STEM’in birikimi bu kitapta öğretmenlerimizin hizmetine sunuluyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

STEM eğitimi alan ve ürünlerimizi kullanan 5,000+ kişi arasına katılmak istiyorsanız
SİZİ ARAYALIM

Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize iletmeniz durumunda ekibimiz en kısa zamanda size ulaşacaktır.