ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ İLİŞKİSİNDE STEM YAKLAŞIMI

Edu Tech STEM yaklaşımı dersleri deneylerle tamamlayarak öğretmenlere öğrenmeyi test etme, öğrencilere öğrenmeyi pekiştirme imkanı sunuyor. “Derste anlattıklarım akılda kalmış mıdır?” diye düşünme derdine ve “Öğrendiklerim ne işime yarayacak?” endişesine son veriyor.

Ömrümzün çok verimli ve uzun bir kısmını okullarda geçiriyoruz. Öğrencilik hayatımız ortalama ömrümüzün üçte birine denk geliyor. Sıralarda eskiyoruz ve öğretmenlerimizi de eskitiyoruz. 25 yaşında ilk işimize başlarken aslında çok büyük bir iş olan okul hayatımızı tamamlamış oluyoruz. Eğer mesleğimiz öğretmenlikse bu da yetmiyor, hayatımızın geri kalanını da okullarda, sıralarda, amfilerde geçiriyoruz. Bütün bu emek ve enerji çok kıymetli bir sektöre, insan eğitimine harcanıyor. İnsan yetiştirmek için kaçınılmaz olan bu devasa harcamaların karşılığını almak içinse on yıllarca beklemek zorunda kalabiliyoruz. İşte Edu Tech STEM burada devreye giriyor ve bizi harcamalarımızın karşılığını daha erken görmeye çağırıyor.

Matematik, geometri, fen bilgisi, fizik, kimya dersi işlendi mi? Müfredatta yer alan konular anlatıldı mı? Öğrencilerin konuyla ilgili soruları cevaplandı mı? Bütün bunlar tamamsa eve gitme vakti diyebilir miyiz? Edu Tech STEM yaklaşımına göre diyemeyiz. Peki, nereye gideceğiz? Elbette Edu Tech STEM Laboratuvarı‘na. Burada deneylerle, etkinliklerle, uygulamalarla derse devam edeceğiz. Hem de öğretmenimizle baş başa. Az önce sınıfta çözdüğümüz makara sorusundan sonra şimdi de laboratuvarda makaranın bizzat kendisini yaparken ipleri öğretmenimizle birlikte saracağız. Parçaları birlikte takacağız, maketleri adım adım birlikte yapacağız, birlikte hayal edeceğiz ve birlikte üreteceğiz. Böylece öğretmen – öğrenci ilişkisini sadece bir öğreten – öğrenen ilişkisi olmanın ötesine taşıyacağız. Yol gösteren öğretmenlerin başaran öğrencileri, hayal eden öğrencilerin tasarlayan öğretmenleri olmanın keyfini çıkaracağız. Öğrettiklerimiz esere dönüştüğünde biz çoktan anılarda kalmış ve unutulmuş öğretmenler olmayacağız. Öğrencilik anılarını unutulmaz eserlerle dolduran hatırlı ve hatırlanacak ustalar olacağız.

Kategoriler

2018-01-12T10:27:41+03:00