ÖĞRENCİ DENEYE DENEYE ÖĞRENİR

FEN BİLGİSİ DENEYLERİ EDU TECH STEM’LE ÇOK KOLAY

Fen bilgisi, fizik, kimya dersleri için kitaplarımızda pek çok deney yer alıyor. Peki, bunların kaçını gerçekten uygulayabiliyoruz? Edu Tech STEM Laboratuvarı‘yla çok daha fazlasını, çok daha pratik bir şekilde uygulayabiliriz.

Derslerden sıkılan öğrencilerle hemen her yerde karşılaşabilirsiniz. Özellikle sayısal derslerden sıkılan birini çoğu zaman etrafınıza bakmanıza bile gerek kalmadan bir aynaya bakarak bulabilirsiniz. Bütün bunlar acı ve üzücü olsalar da çoktan kabul ettiğimiz gerçekler. Ama çok iyi bildiğimiz bir şey daha var. Hepimiz deney yapmayı severiz. Laboratuvarlara girmek bizi heyecanlandırır. Basit makineler dersini son sırada uyuklayarak dinleyen bizler laboratuvara girip sıfırdan bir makara yapmaya başladığımızda yılların fizik meraklısına dönüşürüz. İşte Edu Tech STEM Laboratuvarları da bu dönüşümü kalıcı kılmak için var. Sahiden deneyler bu kadar zevkliyse, en sıkıldığımız dersleri bile heyecanlı hale getirebiliyorsa, o zaman neden deneye deneye öğrenmiyoruz ki?

Edu Tech STEM Laboratuvarları müfredata uygun bir şekilde tasarlanır. Sayısal derslerde görülen pek çok konuyu eğlenceli ve akılda kalıcı deneylere dönüştürür. Bununla da yetinmez. Derste tam anlaşılmayan, üstü kapalı kalan veya yüzeysel olarak ezberlenip geçilen hususları açıklığa kavuşturur. Örneğin rüzgar enerjisinden faydalanarak yelkenli gemiler yapıldığını öğrenmişizdir. Yelkenlerin dümdüz değil de eğimli olması gerektiğini de duymuşuzdur ama nedenini anlamamışızdır. Sonra STEM Laboratuvarı‘na gireriz. Yelkenli ve üç tekerlekli bir araba yaparız. Elimize saç kurutma makinesini alır, yelkene doğru tutarız. Havayı nereden üflememiz gerektiğini bulmaya çalışırken yelkenin iç tarafının havayla dolması gerektiğini görürüz. Böylece neden yelkenlerin dümdüz değil de eğimli olması gerektiğini kavrarız. Bu ve buna benzer daha pek çok örnek STEM Laboratuvarı öğrencileri için günlük birer olay haline gelir. STEM Laboratuvarları olan okullarda sayısal dersler iple çekilir.

Kategoriler

2018-01-12T10:23:23+03:00