İnsanlığın Mirasını Birleştiren STEM

Size dedelerinizden devasa bir miras kaldı. Bu mirasın adı bilim. Bilim tarihinde mutlaka atalarınızın da katkısı var. Ve STEM sizi kendi mirasınıza sahip çıkmaya çağırıyor.

Batılılar pek çok bilimin tarihini kendileriyle başlatıyorlar. Müslümanların, Mısırlıların, İranlıların, Hintlilerin, Çinlilerin ve diğer medeniyetlerin bilime katkısından pek bahsetmiyorlar. Hâlbuki bilim insanlığın ortak malıdır ve hep öyle olmuştur. Müslümanlar Yunanlardan felsefeyi, İranlılardan edebiyatı ve devlet sistemini, Çinlilerden ipeği, Hintlilerden baharatı aldıklarını söylemekten onur duyarlar. Çünkü diğer medeniyetlerin birikimlerinden faydalanmak bir asalet ve olgunluk göstergesidir. Biz de bu asalet ve olgunluğu bugün gösterebiliriz. STEM yaklaşımıyla temel bilimlerin mirasını gün yüzüne çıkarabiliriz. Çinli bir bilim adamının 1000 yıl önce icat ettiği dokuma tezgâhını modelleyebiliriz. Mısırlıların ameliyat aletlerini sergileyebiliriz. Takiyüddin’in ilk buhar türbinini modelleyebiliriz. Böylece bilimlerin birbirlerinden ayrı olmadıkları gibi bütün medeniyetlerin ortak ürünü olduklarını da yeniden herkese ispat edebiliriz.

Hadis-i şeriflerde Arap kültürü dışındaki kültürlere yönelik ifadeler vardır. Hint baharatı, Çin ipeği, Türk çadırı gibi. Bunların hiçbiri İslami isimlerle değiştirilmemiştir. Yerlerine yeni müslümanca tabirler getirilmemiştir. Çünkü üretildikleri yere rağmen hepsi insanlığın ortak malıdır. En güzel çadırı Türkler yapıyor olabilir, Türklere bakarak herkes aynı çadırı yapma hakkına sahiptir. Müslümanlar Türkistan’ı, Hindistan’ı ele geçirdiğinde de bu isimler değişmemiştir. Şimdi bir de günümüze gelelim. Sanki her şeyi Batılılar bulmuş gibi değil mi? Avrupalılardan önce fizik, kimya, biyoloji, matematik, teknoloji filan var mıydı dersiniz. Varsa bile bugün isimlerini duymak ve eserlerini görmek çok zor. Peki, bu iyi bir şey midir? Yani bilim tarihinin farklı kültürlerdeki zenginliklerini saklamak, unutmak… Bunlar bize ne kazandırır? Bir şey kazandıracağını söylemek güç. Ama yeniden her bilim dalını farklı kültürlerdeki tarihiyle, bilim adamlarıyla, icatlarıyla ele almak bize çok şey kazandırır. Bu kazancı çocuklarımızla paylaşmanın yolu da STEM uygulamaları, STEM eğitimleri ve STEM eğitim kitleridir. Çocuklarımız bir icadın asırlar boyunca hangi aşamalardan geçtiğini ve farklı kültürlerin bu icada nasıl bir katkı sunduğunu eğitim kitleriyle yapılacak modellerle gözlemleyebilir.

Kategoriler

2018-01-12T10:34:26+03:00