GEOMETRİ GÖRME DERSİ

STEM YAKLAŞIMIYLA GEOMETRİ DERSİNDE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

Geometrinin görme dersi olduğu bilinir. Bu ifade dilden dile dolaşır. Peki bu görme işi, kağıt üzerinde kalmak zorunda mıdır? Üç boyutlu şekilleri göremez miyiz? Hatta onları kendi ellerimizle yapamaz mıyız? Edu Tech STEM bizi geometriyi daha yakından görmeye davet ediyor.

Geometri konu anlatımları çoğu zaman birkaç sayfaya sığacak kadar kısadır. Geometri soruları ve çözümleriyse ciltleri doldurur. Neden böyledir? Çünkü geometride temel bilgileri öğrendikten ve formülleri ezberledikten sonra iş bol bol soru çözmeye kalır. İlk sorularda kolayca görülen çizgiler, açılar, formüller… Vb. sayfalar ilerledikçe ve sorular zorlaştıkça görülememeye başlanır. Aslında önümüzdeki şeklin içinde bir yerlerdedir son derece basit çözüm ama o çözümü bir türlü göremeyiz. Bu yüzden sürekli soru çözerek saklanan çözümleri görmeye alışırız. Edu Tech STEM yaklaşımı da tam olarak bunu istiyor. Açıları, kenarları, alanları, çapları saklandıkları yerden çıkarıp gözümüzün önüne, avucumuzun içine getiriyor.

Edu Tech STEM Laboratuvarları‘nda ve Edu Tech STEM etkinliklerinde geçmeli, temel, minik parçalar kullanılır. Aslında bu parçalar başlı başına birer geometrik şekildir. Bazıları üçgen, bazıları kare, bazıları dikdörtgen gibidir. En basit STEM etkinliklerini yapan bir öğrenci bile neden bu parçaların farklı şekillerde olduğunu kavrayabilir. Geçme sisteminin nasıl işlediğini uygulayarak öğrenirken nerede hangi şekildeki parçaya ihtiyacı olduğunu fark eder. Çokgenler, daireler, silindirler artık onun için test kâğıtlarındaki çizimler olmakla kalmaz. Bir silindirle neler yapılabileceği, üçgenlerin ne zaman dörtgenlerden daha kullanışlı olduğu, dairelerin neleri döndürdüğü ortaya çıkar. İki boyutlu çizimlerden üç boyutlu şekilleri hayal etme sancısı sona erer. İki boyutlu yapım kılavuzlarının üç boyutlu maketlere nasıl dönüştüğü kılavuza bakarak ve maketi yaparak öğrenilir.

Kategoriler

2018-01-12T10:21:32+03:00