Bilimlerin Vücudu STEM

Tarihteki büyük bilim adamlarının ve mucitlerin çoğunun ortak özelliği nedir? STEM yaklaşımı bize bu sorunun cevabını vermekle kalmıyor, STEM eğitimi ve STEM uygulamalarıyla bizi aynı özelliklere sahip olmaya davet ediyor.

Meşhur bilim adamlarını ve icatlarını şöyle bir hatırlayalım. Aristo, Galen, İbn Sina, Descartes, Newton, Tesla, Einstein… Sizce bunlar matematik biliyorlar mıydı? Elbette. O zaman bugünkü bakış açımıza göre matematikçi olmalılar. Ama durun bir dakika! Bunlar fizik de biliyorlardı. Hatta diğer bilimleri de… Bu ipin ucu acayip bir yere uzanıyor. Bilim dallarının aslında bir vücudun organları gibi birbirlerine bağlı olduğu gerçeğine. Matematik tek başına göz gibidir. Kalpten gelen kana da beyne göndereceği sinyallere de muhtaçtır. Hangi organ böyle değildir ki? Zaten bu yüzden neredeyse bütün büyük bilim adamları ve mucitler sadece bir bilim dalında uzman olan değil de pek çok bilim dalını harmanlayan kişiler arasından çıkmıştır. Öyleyse bu vücudu yeniden birleştirelim. STEM yaklaşımıyla fen, teknoloji, mühendislik ve matematiği bir araya getirelim, yeni Galen’ler, İbn Sina’lar, Tesla’lar yetiştirelim.

Pekâlâ, STEM bunu nasıl yapıyor? Yani temel sayısal bilimleri ne şekilde bir araya getiriyor? Bu sorunun cevabı çok basit. Belki de STEM yaklaşımının sırrı karmaşık ağların arkasındaki basit örgüleri fark etmesinde gizli. STEM eğitimleri direkt uygulamaya yöneliyor. Örneğin bir makaranın nasıl çalıştığını o makarayı sıfırdan inşa ederek öğretiyor. Bu süreçte makine inşası için problem çözmek gerekiyor, bu mühendislik demektir. Makara basit makinelerden biri olarak zaten fizik konuları arasında yer alıyor. Makaranın ipinin uzunluğunu, kaldırabileceği yükü ayarlarken doğal olarak matematik devreye giriyor. Geriye teknoloji mi kaldı? O da makara yapmakla kalmayıp bu makarayı başka ne şekillerde kullanabileceğini tasarlayan öğrencilerin hayal gücüne bağlı. Gençlerin hayal güçlerinin en büyük yardımcılarıysa STEM eğitimci eğitimlerine katılan rehberlerin yol göstericiliği ve STEM eğitim kitlerinin hayal gücünü ateşleyen çeşitliliği. Yani bir makarayı kendi kendinize sıfırdan yaparken fizik ve matematikle birlikte mühendislik ve teknoloji kabiliyetiniz de gelişsin istiyorsanız STEM dünyasına buyurmalısınız.

Kategoriler

2018-01-12T10:47:21+03:00